Kásák a böjt alatt

A mi böjtünk szempontjából fontos élelmiszerek a kásák. A 2016. Tavaszi Nagyböjt alatt is többször van 'kásanap', amikor  kásákat is kell enni. Segítenek az emésztőrendszert tisztítani, jótékonyan szabályozzák az étvágyat, és fontos ásványi anyagokkal látják el a testünket, ez így a böjt második felében igen fontos. A böjt szempontjából kásának tekintünk minden gabonát vagy gabonapelyhet. Amiket én ismerek: hajdina, köles, kukoricadara, barna rizs, árpagyöngy, bulgur, mindeféle pelyhek: zabpehely, búzapehely, rozspehely, árpapehely. De ezeken kívűl van még nagyon sok fajta. 

A  böjti kásás ételek elkészítése nagyon egyszerű, annyi vízben ami  ellepi a kását, de egyes vélekedések szerint bőséges vízben, meg kell őket  főzni. Böjtünk alatt lehet fűszerezni, friss és szárított, fűszernövényekkel, sóval, friss zöldségekkel és gyümölcsökkel de ezek mennyisége ne legyen több mint a kása mennyiségének kb. 5%-a.  Lehet így simán csak megfőzve fogyasztani, vagy lehet úgy is, hogy kis pogácsákat formázunk a megfőtt kásából és sütőben megsütjük. A kásák fogyasztása esetén is fontos a sok tiszta víz ivása.

Jó étvágyat kivánok Mindenkinek a kása napokhoz!

Negyedik hét

A következő héten elérkezünk Tavaszi Nagyböjtünk közepéhez. Gratulálok Mindenkinek aki eddig velem tartott. Ezen a héten (2016.04.04.-10.) már lesznek könnyítések. Mostantól szerdán, pénteken, szombaton és vasárnap is lehet enni gyümölcsöket, ami nagy könnyebbség a három hét zöldségevés után. Szombaton és vasárnap lehet enni vízben főtt kásákat is, olajos magvakat és piritós kenyeret, továbbá vasárnap már lehet enni főtt és sült zöldségeket is. Ezen a héten hétfőn és csütörtökön lesz víznap, talán már nem lesz olyan nehéz mint eddig.

Kitartást kívánok a böjt második feléhez is Minden böjtölőnek!

2016.04.04. Hétfő Víznap, egész nap csak tiszta vizet kell inni, sokat, akinek ez nehézségekbe ütközik, az 13 óráig próbálja meg kibírni vízzel, utána pedig egyen rántás és habarás nélküli zöldséglevest üresen.

2016.04.05. Kedd Zöldséges nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers  zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni.  Szabad kétszer sült piritós kenyeret enni.

2016.04.06. Szerda Gyümölcsös nap,  egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers zöldségeket, és gyümölcsöket továbbá savanyúságokat. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.04.07. Csütörtök Víznap, egész nap csak tiszta vizet kell inni, sokat, akinek ez nehézségekbe ütközik, az 13 óráig próbálja meg kibírni vízzel, utána pedig egyen rántás és habarás nélküli zöldséglevest üresen.

2016.04.08. Péntek Gyümölcsös nap,  egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers zöldségeket, és gyümölcsöket továbbá savanyúságokat. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.04.09.Szombat Zöldséges és Kásás nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni, de olajos magvakat lehet enni. Szabad kétszer sült piritós kenyeret enni. Lehet enni egész nap vízben főtt kásákat

2016.04.10.Vasárnap Gyümölcsös Kásás nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers főtt és sült zöldségeket, és gyümölcsöket továbbá savanyúságokat. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni, de olajos magvakat lehet enni. Szabad kétszer sült piritós kenyeret enni. Lehet enni egész nap vízben főtt kásákat

Virics, nyírlé, nyírvíz, boza, csiger, nyirics, mahla, azaz a nyírfa leve

Ősi böjti ital a nyírvíz. A gond a mai modern világban, hogy frissen, tisztán és olcsón nagyon nehéz beszerezni. A nyílvános erdőkben tilos csapolni, mert büntetik, mint a közvagyon eltulajdonítását. Bio boltokban lehet vásárolni, de indokolatlanul nagyon drágán árulják szerintem (http://www.nyirfanedv.hu/bio-nyirfanedv-vasarlas.html). Kárpátalján, Gyergyóban még mai napig árulják a piacon. Kedves izraeli székely (hmm.....???) idegenvezetőm a Tibi mondta egyszer, hogy ő tartott egy olyan böjtöt, ahol csak nyírvizet ivott, jó sokáig, hogy az mennyi azt nem tudom, de majd egyszer ha be tudom szerezni folyamatosan én is kipróbálom. Addig is köszönöm Évának és Zsoltinak a folyamatos ellátást! Addig is marad a saját nyírfa ültetése, majd csapolása  kb. tíz év múlva. Aki mégis be tudja szerezni, az böjt alatt még viznapokon is ihatja korlátlan mennyiségben. Enyhén édeskés íze van, hidegen nagyon finom itatja, magát. Tárolni hűtőben pár napig lehet, de inkább igyuk meg ami van. Egy igazi, természetes tavaszi vitamin és ásványianyag bomba. Szerintem sokkal jobb mint az energiaital. Ezen az oldalon egy videóban mutatja be Papica a 'viricselést', róla tudom, hogy hiteles forrás (http://www.bushcraft.co.hu/). Amit találtam az interneten, azt bemásolom ide, remélem ez is hiteles forrás (http://antalvali.com/nyirfanedv.html):

 

"""Nyáron a nyírfák magukba szívják és elraktározzák a napfényből származó energiát és egyéb tápanyagokat, hogy a következő évben használják fel azokat a növekedéséhez. Ahogy az őszi nappalok rövidebbé és hidegebbé válnak, a nyírfák a nyár alatt felhalmozott energiát a gyökereikben tárolják, várva a tavaszt és ezzel a fa felébredését. A hosszú és hideg tél alatt a nyírfák pihennek. Energiaraktáraik biztonságban vannak a gyökerekben. Amint megjön a tavasz, a nappalok hosszabbak lesznek és a hó olvadni kezd, a nyírfák felébrednek és a gyökerükben tárolt energia által készen állnak az új növekedési időszakra. A nyírfaerdő tavaszi ébredését jelzi, ha letörünk egy ágat és az a törésnél csöpögni kezd. Ez a biztos jele annak, hogy a „Mahla”, a nyírfavíz a gyökerekből az ágak felé áramlik. Ha a fülünket a fa törzséhez szorítjuk, még hallani is lehet a nyírfavíz áramlását a fában. Egy régi finn népi megfigyelés szerint a nyírfavíz akkor kezd el keringeni a törzsben, amikor a hó teljesen elolvadt egy jól látható kört hagyva a fa lábánál.

Milyen összetevőket tartalmaz a nyírfanedv?

A nyírfanedv egy színtelen folyadék, amely betulint, komplex szerves savakat (főként: nikotinsav, almasav, glutaminsav), ásványi anyagokat (makroelemek, mikroelemek, nyomelemek, főként: kálium, kálcium, nátrium, magnézium, mangán, foszfor, cink, réz), fruktózt, glükózt, aminosavakat, vitaminokat, proteineket, természetes erjesztő anyagokat, növényi fitovegyületeket, és fitoncidokat (antimikrobális szerves vegyületek, amit a növények termelnek saját „immunrendszerük” védelmére) tartalmaz kimutatható mennyiségben. A nyírfanedv egy magas biológiai hasznosulású, természetes élelmiszer.

A nyírvíz hatásai

A nyírvíz a szervezetben a homeosztázis, a belső egyensúly visszaállításában vesz részt. A homeosztázis felborulásáért felelős méreganyagokat, salakanyagokat magába zárja, míg kolloidális összetevőit a sejtjeink hasznosítják. Ioncsere képessége egyedülálló. A betulin (betulinol) és a fitoncidok tartalma miatt a nyírfanedv a vizeletkiválasztó rendszer és az emésztőszervrendszer támogatója. Gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatással bír. Golyva, tüdőbaj, vesebántalmak ellen is fogyasztják. Vértisztító hatású. Ízületi kopások és reumás fájdalmak enyhítésére is alkalmazzák. Energetizál. Extra vitalitást nyújt a szervezetnek. Erősíti az immunrendszert. Tisztítja a nyirokrendszert. Gyorsan felszívódik a gyomorban. Méregtelenítő és lúgosító hatást fejt ki. Tisztító kúra és léböjt során kiválóan alkalmazható. A nyírfanedv mágneses erőként viselkedik a szerves hulladékokat illetően, mint a salakanyagok, mérgezőanyagok. Valódi sejtszintű, váladék elvezető szerepet tölt be. Magába szívja a rosszat, cserébe pedig otthagyja a gyógyító tulajdonságait. Felgyorsítja az anyagcserét, ezért a testsúlykontroll során sikerrel alkalmazható. Alkalmas a test folyadék-elektrolitikus egyensúlyának megőrzésére még erős fizikai igénybevétel esetén is. Izotóniás italként működik. Az edzések és a versenyek alatt a sportolók vízfogyasztását korlátozzák, mivel a víz nem szívódik fel azonnal az emberi testben, amitől a gyomor nagyon nehéz lesz. A nyírfanedv könnyedén felszívódik, az izmokat oxigénnel látja el az anyagcsere folyamatokban. A nyírfanedv természetes elemei segítik a test só - víz háztartásának fenntartását.

Külsőleg alkalmas a bőr és a hajas fejbőr ápolására: A nyírfanedv molekuláris szerkezete a bőr számára fontos alapanyag. Táplálja, és sejtszinten hidratálja a bőrt, pH értékét egyensúlyba állítja. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai felületi hámsérülések, sebek, fekélyek, bőrproblémák (pattanások, psoriasis, ekcéma) kezelésére is alkalmassá teszik. Naponta legalább 2x (reggel és este) masszírozzuk be az érintett területet, vagy tegyük pumpás fejjel ellátott palackba és permetezzük a felületre. A savas pH a fejbőrön is megjelenik. Ennek hatására a hajszálak elvékonyodnak, elgyengülnek. Hajhullás, fejbőrzsírosodás, erős korpaképződés, seborrhea vagy pattanások jelennek meg. A nyírfanedv fejbőrbe masszírozva segít megszüntetni a savasodás következményeit, sejt-szinten regenerálja a hajhagymákat és tölti fel azok raktárait. Ilyen esetben a száraz fejbőrbe masszírozzuk be, a probléma fokától függően heti 2-3x, vagy akár mindennap. A nyírfanedvet akár a bőrről, akár a hajról nem kell lemosni. Csökkenti a hisztamin termelést, így az asztmás, allergiás tüneteket is. Egyes összetevői antioxidánsként szolgálnak."""

Fogyás a böjt alatt

Nagyon fontos, hogy a böjt, nem fogyókúra, de a jól végzett böjtölés kellemes mellékhatása lehet a zsírpárnák eltűnése. Amúgy meg, szerintem a böjttel lehet a legkönnyebben fogyni, úgy, hogy az eredmények tartósan is megmaradnak! A böjt fizikai szinten elsősorban egy tisztítás, méregtelenítés, de a hatékony böjtölés mellékhatása a fogyás, mivel a mérgek a testünkben lévő zsírrétegben vannak elsősorban elraktározva. Ha jól böjtölünk, akkor jól beindul a méregtelenítés, ezrt elkezdünk fogyni. De az emberi szervezet 'átállása' a méregtelenítésre időbe kerül, így a fogyás is idővel indul meg. Az emberi test nem egy olyan 'gép', amin bekapcsoljuk a méregtelenítés gombot, és akkor egyből tiszták leszünk, és azonnal lefogyunk. Nem! Fizikailag mi annál bonyolultabb és összetettebb 'gépek' vagyunk. A mérgek nem hét hét alatt kerültek szervezetünkbe, ezért nem is hét hét alatt fognak onnan kikerülni. A böjtöléssel a fizikai testünk átáll egy méregtelenítési, tisztítási 'üzemmódra'. Ez az átállás az először böjtöklőknél 3 hétig is eltarthat. Akik rendszeres időközönként böjtölnek azoknál ez az idő lényegesen rövidebb, jellemzően 1-3 nap.  A szervezet a böjtnek, azaz a tisztításnak nagyon örül, és szép lassan elkezdi kiüríteni a mérgeket,  és ez természetesen fogyással jár. Először azokat a mérgeket kezdi kiüríteni, ami könnyű 'munka', ezért az emésztőrendszerben a lerakódásoknak lát neki. Utána halad tovább a tisztulás és a máj, vese, bőrfelület segítségével elkezdi a zsírraktárakban lévő mérgeket lebontani. Ez a tisztulás meglátszik a különböző fizikai tünetekben, büdösebb vizelet, büdösebb lehellet, büdösebb izzadás, stb. A tisztulás, méregtelenítés folyamata van még tovább is, de az most nem lényeges a böjtünk szempontjából. Ebben a folyamatban vannak lassabb, és gyorsabb, könnyebb és nehezebb szakaszok. Ha csak a súlyunkat ellenőrizzük, akkor bizony, vannak olyan napok amikor nem csökken a súly, sőt kis emelkedés is előfordulhat, ez teljesen normális, természetes. A testnek, meg kell szoknia az új testalkatot, és új súlyt, meg az egó sem könnyen engedi el a régi testet, és annak súlyát. A mérgek oldódása nemcsak fizikailag, hanem szellemileg és lelkileg is megterhel minket, de az már egy külön történet... Ezért, ha valaki azt veszi észre, hogy pár napja nem változik, esetleg emelkedik a súlya, az nem baj, ne adja fel, és folytassa a böjtöt. Megéri!

Komfortsúly a böjt alatt

Mindenkinek van egy súlytartománya, ahol a teste jól érzi magát, ez a komfortsúly, ez nem mindíg az amiben az ember is jól érzi magát, de a test beállt egy egyensúlyra, és szeretne azon belül maradni. Ezért is nehéz fogyni és hízni is, mert a testünk a kényelem okán ellenérdekelt. Úgy könnyű fogyni is és hízni is, ha a komfortsúly keretünket folyamatosan toljuk a megfelelő irányba, így a testünk nem esik ki a komfortsúly zónájából, mégis megindul a változás. Ezt leírni egyszerű volt, megcsinálni egy kicsit több odafigyelést igényel.

A böjt során bárkivel előfordulhat, hogy átlépi azaz kifogyik a komfortsúlyából. Ez előfordulhat normál súlyú, és vékonyabb embereknél, de még a túlsúlyos böjtölőknél is.  Ez azt jelenti, hogy a böjt alatt egy olyan testsúlyt érhetünk el ami már nem komfortos a testünk számára, de ennek ellenére lehet, hogy még fogyni szeretnénk. Ez nem jelenti azt, hogy abba kell hagyni a böjtöt. Azt sem jelenti, hogy elkezdődött az izomtömeg leépülése, mert akkor viszont azonnal meg kell törni a böjtöt és el kell kezdeni a visszatérést!  A komfortsúly egyénenként változó, általában érzi az ember, hogy elérte a határt. A komfortsúly keret és a testsúly nem függ közvetlenül össze. A túlsúlyos embereknél a böjt egyik jótékony hatása, hogy a komfortsúly szintje is csökken, azaz alacsonyabb súllyal érzi magát komfortosan az ember. De a túlzott mértékű súlyvesztés nem célszerű a böjt esetén senkinek sem, mivel a böjt alapvetően nem is fogyókúra. A jól végzett hatékony böjt mellékhatása a fogyás. A vékonyabb emberek jobban megerzik a komfortsúly elhagyását mint a túlsúlyosak, de nekik is vigyázni kell magukra. Amikor a böjt alatt valaki eléri azt a súlyhatárt , akkor változtatni kell a böjti táplálkozáson, de nem kell a böjtöt abbahagyni. Annyit kell tenni, hogy minden nyers napon enni kell olajat, mindenféle olajos mag formájában és hidegen sajtolt növényi olajok formájában amit a salátára lehet locsolni. Továbba a víznapokat szükséges esetekben nyers napra lehet cserélni, de nem kötelező, mivel a víznap nem befolyásolja lényegesen a komfortsúly változását.

Szóval böjt alatt folyamatosan figyeljük a testi komfort érzetünket, célszerűen mérjük napi szinten a súlyunkat, és ha elérkeztünk komfortsúlyunk határához, korrigáljunk a böjti táplálkozáson.

Második hét

Hamar eltelt az első böjti hetünk,  már csak hat hét van hátra,  de annyira azért még ne szaladjunk előre. A második héten annyi változás lesz, hogy elmaradnak a főtt és sült ételek,  már csak nyerset lehet enni. A masodik héten hétfőn és kedden lesz 'víznap', ez eleinte ijesztőnek tűnhet,  de senki se féljen a két egymást követő víznaptól. Az eddig leírt víznapos szabályok most is segítenek. Csak teljesen egészséges ember víznapozzon, aki fél  inkább ne tegye, akinek kételyei vannak, az egyeztessen orvosával, amitől hátha eltűnnek az aggályok. Aki belevág, annak sok sikert kívánok. A második napon meg fogtok lepődni, hogy nem vagytok éhesek. De az egó nagy játékos,  ezért legyen nálunk mindíg tiszta só és mézes gyógynövényes tea. Ha úgy érezzük, hogy elbizonytalanodunk, vagy hirtelen éhségérzet tör ránk, vagy esetleg megszédülünk, akkor nyaljunk egy kis sót és igyunk egy kis mézes teát. Ez mindíg segít. Aki nem meri vagy nem bem bírja, az 13 óráig víznapozzon, utána pedig tartson nyers zöldséges napot. 

Kitartást kívánok minden böjtölőnek! 

2. hét:

2016.03.21. Hétfő Víznap, egész nap csak tiszta vizet kell inni, sokat, akinek ez nehézségekbe ütközik, az 13 óráig próbálja meg kibírni vízzel, utána pedig egyen rántás és habarás nélküli zöldséglevest üresen.

2016.03.22. Kedd Víznap, egész nap csak tiszta vizet kell inni, sokat, akinek ez nehézségekbe ütközik, az 13 óráig próbálja meg kibírni vízzel, utána pedig egyen rántás és habarás nélküli zöldséglevest üresen.

2016.03.23. Szerda Zöldséges nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers, zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.03.24.Csütörtök Zöldséges nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers,   zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.03.25. Péntek Zöldséges nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers, zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.03.26.Szombat Zöldséges nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers,    zöldségeket, továbbá savanyúságokat és almát. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

2016.03.27.Vasárnap Gyümölcsös nap, egész nap korlátlan mennyiségben lehet enni nyers zöldségeket, és gyümölcsöket továbbá savanyúságokat. Semmiféle zsíradékot nem szabad használni. Kenyeret nem szabad enni.

Nem akarok tovább fogyni a böjt alatt

Aki a böjt alatt már elérte a számára kitűzött, vagy ideálisnak gondolt súlyt, az böjtöljön-e tovább, vagy szakítsa meg a böjtöt?

Nyugodtan tovább böjtölhet aki már nem akar fogyni, de a böjti étrendet kicsit módosítania kell. Aki már böjtölt az észrevehette, hogy a kétszer pirított kenyértől nem növekszik a testsúly. Érdekes, a kenyér nem hízlal...? Ezért ha több pirított kenyeret esztek, az nem állítja meg a fogyást. Friss kenyeret a böjt alatt nem javaslok fogyasztani, és a böjt utáni étkezésekben is célszerű a kenyeret továbbra is legalább egyszer pirítva enni. Azért vannak kivételek, egy jó lecsót én sem tudok friss fehér kenyér nélkül elképzelni. Aki nem akar tovább fogyni a böjt alatt az továbbra is a kiírás szerint étkezzen, azaz amikor 'nyers nap' van akkor 'nyers napot' tartson, azzal a kiegészítéssel, hogy minden étkezéshez fogyasszon  hidegen sajtolt olajat. Ez a zöldséghez egyszerű, de a gyümölcsnél kicsit szokatlan. Ezért gyümölcs evés után fél órával egyen kétszer pirított kenyeret, hidegen sajtolt olajban mártogatva. 'Nyers napon' is javasolt enni olajos magvakat. Kásás napokon pedig lehet enni zöldségeket, nyersen és főzve, párolva, grillezve, célszerűen olajon sütve. Ennél komolyabb főtt ételeket, továbbra sem javaslok enni a böjt alatt. A böjt alatt a továbbiakban nem szabad húst, tojást, tejterméket és halat sem enni! A hétfői 'víznapot' célszerű továbbra is tartani, mert ha a szervezet már megszokta, akkor ezt is javasolt a böjt után megtartani. 'Víznapon', lehet a vízbe vagy teába tenni egy kis mézet és citromot.

A fenti leírás csak azokra vonatkozik, akik már NEM akarnak tovább fogyni.

Mustármag fogyasztása a Tavaszi Nagyböjt alatt

Segítsük emésztőrendszerünk tisztítását mustármaggal!

A mustármag egy ősi, méltatlanul elfeledett tisztító, méregtelenítő módszer alapja. Rendszeres időközönként fogyasztva segíti az emésztőrendszerünk tisztulását. Amennyiben megrágás nélkül sok vízzel egészben lenyeljük, a fehér mustármag a gyomor és bél falát is kitisztitja. A mustármag a gyomorban kinyílik, és olyan lesz mint sok kis markológépkanál. Így mint megannyi kis markológép leszedi a gyomrfaláról, és végig a belek faláról a lerakódásokat, utána természetes úton távozik a leszedett salakkal eggyütt.   A mustármag rendes működéséhez is innunk kell a sok tiszta vizet. Ebben a 'munkájában' segítjük a mustármagot a böjt alatti rendszeres  kovaföld fogyasztásával. Gyomor és bélbetegségben szenvedők orvosi engedély nélkül semmiképpen ne egyék! A mustármag szedését 6 hét után szüneteltetni kell, addig célszerű naponta legalább háromszor egy evőkanállal szedni. Nem lehet túladagolni, csak a hat hetes időtartamot nem szabad meghaladni. A Tavaszi Nagyböjt alatt célszerű az első 6 héten keresztül mindennap enni. Utánna abba kell hagyni a szedését.

mustarmag.png