A fogyás margójára...

A fogyás mint minden, elsősorban szellemi, utána lelki és csak legutolsó sorban fizikai tevékenység. Igen először ki kell találnunk, hogy mitől akarunk megválni. Ezek lehetnek tárgyak, emberek, helyzetek. Minden ami már nem szolgál minket, a fejlődésünket. Ezektől megválni nem rossz dolog! Ahogy sokan mondják minden fejben dől el, a test utána csak 'leköveti' az elhatározást. A teremtés folyamata ebben az esetben is tökéletesen működik, szellem > lélek > test. Ezek után természetesen már támogtani lehet, sőt célszerű a testet, hogy könnybben megszabaduljon a fölös kilóktól. Enélkül fogyni és tartósan úgy maradni szerintem nem lehet. Amikor valaki csak a fizikai dolgokra, tehát a táplálékra, az összetételésre és a kalóriákra figyel, az csak azért működik, mert van egy visszajelzés az elménknek, hogy most elengedni azaz fogyni akarunk. De döntsük el, hogy mi irányítjuk a testünket, vagy vergődünk a testünk rabságában. Mindenkinek saját választása szerint. Biztosan mindenkivel előfordult, hogy egy adott helyzetben nem számított mit és mennyit evett fogyott vagy éppen hízott alkattól függően. Ez lehet egy nagy öröm vagy nagy bánat által okozot stessz. Ez nem azt jelenti, hogy nem kell figyelni mit eszünk, de szerintem semmiféle tudományos adat lényegében nem számít, mint kalória értékek vagy fehérje-zsír-szénhidrát arány. Ezeket csak kb. ötven éve számolgatják, nézegetik. Az a fontos, hogy amit megkívánunk azt együk meg, annyit amennyit megkívánunk, de csak azután, miután a TISZTA testünk tudja, hogy mit akar! Ezért is fontosak a böjti időszakok, mert ezáltal egy magasabb tisztasági szintre kerül a testünk, és már 'bízhatunk' benne.  fogyas.jpg

Fogyás a böjt alatt

Nagyon fontos, hogy a böjt, nem fogyókúra, de a jól végzett böjtölés kellemes mellékhatása lehet a zsírpárnák eltűnése. Amúgy meg, szerintem a böjttel lehet a legkönnyebben fogyni, úgy, hogy az eredmények tartósan is megmaradnak! A böjt fizikai szinten elsősorban egy tisztítás, méregtelenítés, de a hatékony böjtölés mellékhatása a fogyás, mivel a mérgek a testünkben lévő zsírrétegben vannak elsősorban elraktározva. Ha jól böjtölünk, akkor jól beindul a méregtelenítés, ezrt elkezdünk fogyni. De az emberi szervezet 'átállása' a méregtelenítésre időbe kerül, így a fogyás is idővel indul meg. Az emberi test nem egy olyan 'gép', amin bekapcsoljuk a méregtelenítés gombot, és akkor egyből tiszták leszünk, és azonnal lefogyunk. Nem! Fizikailag mi annál bonyolultabb és összetettebb 'gépek' vagyunk. A mérgek nem hét hét alatt kerültek szervezetünkbe, ezért nem is hét hét alatt fognak onnan kikerülni. A böjtöléssel a fizikai testünk átáll egy méregtelenítési, tisztítási 'üzemmódra'. Ez az átállás az először böjtöklőknél 3 hétig is eltarthat. Akik rendszeres időközönként böjtölnek azoknál ez az idő lényegesen rövidebb, jellemzően 1-3 nap.  A szervezet a böjtnek, azaz a tisztításnak nagyon örül, és szép lassan elkezdi kiüríteni a mérgeket,  és ez természetesen fogyással jár. Először azokat a mérgeket kezdi kiüríteni, ami könnyű 'munka', ezért az emésztőrendszerben a lerakódásoknak lát neki. Utána halad tovább a tisztulás és a máj, vese, bőrfelület segítségével elkezdi a zsírraktárakban lévő mérgeket lebontani. Ez a tisztulás meglátszik a különböző fizikai tünetekben, büdösebb vizelet, büdösebb lehellet, büdösebb izzadás, stb. A tisztulás, méregtelenítés folyamata van még tovább is, de az most nem lényeges a böjtünk szempontjából. Ebben a folyamatban vannak lassabb, és gyorsabb, könnyebb és nehezebb szakaszok. Ha csak a súlyunkat ellenőrizzük, akkor bizony, vannak olyan napok amikor nem csökken a súly, sőt kis emelkedés is előfordulhat, ez teljesen normális, természetes. A testnek, meg kell szoknia az új testalkatot, és új súlyt, meg az egó sem könnyen engedi el a régi testet, és annak súlyát. A mérgek oldódása nemcsak fizikailag, hanem szellemileg és lelkileg is megterhel minket, de az már egy külön történet... Ezért, ha valaki azt veszi észre, hogy pár napja nem változik, esetleg emelkedik a súlya, az nem baj, ne adja fel, és folytassa a böjtöt. Megéri!

Nem akarok tovább fogyni a böjt alatt

Aki a böjt alatt már elérte a számára kitűzött, vagy ideálisnak gondolt súlyt, az böjtöljön-e tovább, vagy szakítsa meg a böjtöt?

Nyugodtan tovább böjtölhet aki már nem akar fogyni, de a böjti étrendet kicsit módosítania kell. Aki már böjtölt az észrevehette, hogy a kétszer pirított kenyértől nem növekszik a testsúly. Érdekes, a kenyér nem hízlal...? Ezért ha több pirított kenyeret esztek, az nem állítja meg a fogyást. Friss kenyeret a böjt alatt nem javaslok fogyasztani, és a böjt utáni étkezésekben is célszerű a kenyeret továbbra is legalább egyszer pirítva enni. Azért vannak kivételek, egy jó lecsót én sem tudok friss fehér kenyér nélkül elképzelni. Aki nem akar tovább fogyni a böjt alatt az továbbra is a kiírás szerint étkezzen, azaz amikor 'nyers nap' van akkor 'nyers napot' tartson, azzal a kiegészítéssel, hogy minden étkezéshez fogyasszon  hidegen sajtolt olajat. Ez a zöldséghez egyszerű, de a gyümölcsnél kicsit szokatlan. Ezért gyümölcs evés után fél órával egyen kétszer pirított kenyeret, hidegen sajtolt olajban mártogatva. 'Nyers napon' is javasolt enni olajos magvakat. Kásás napokon pedig lehet enni zöldségeket, nyersen és főzve, párolva, grillezve, célszerűen olajon sütve. Ennél komolyabb főtt ételeket, továbbra sem javaslok enni a böjt alatt. A böjt alatt a továbbiakban nem szabad húst, tojást, tejterméket és halat sem enni! A hétfői 'víznapot' célszerű továbbra is tartani, mert ha a szervezet már megszokta, akkor ezt is javasolt a böjt után megtartani. 'Víznapon', lehet a vízbe vagy teába tenni egy kis mézet és citromot.

A fenti leírás csak azokra vonatkozik, akik már NEM akarnak tovább fogyni.

Felkészülés 2016. évi Tavaszi Nagyböjtre

Hétfőn 2016.02.29.-én elkezdődik a 2016. évi Tavaszi Nagyböjtre való felkészülés. Azért célszerű felkészülési időszakot tartani, hogy könnyebb és hatékonyabb legyen a böjt. A felkészülés,  felvezetés, vagy rékészülés minden esetben két részre van osztva, és mindíg két hétig tart. Ez a két hét abban segít, hogy a böjti táplálkozás elkezdésekor ne legyen olyan nagy stressz a testnek a megszokott táplálék megvonása, mert azt fokozatosan tesszük ez alatt a két hét alatt. Az első hét alatt fokozatosan el kell hagyni táplálkozásunkból a húst, húskészítményeket, belsőségeket és a tojást. Célszerű az első héten az alkohol fogyasztását is beszüntetni. A második héten a tejet és tejtermékeket hagyjuk el fokozatosan. Továbbra is célszerű hétfőn 'víznapot' tartani, továbbá szerdán és pénteken 'nyers napot' tartani, azaz nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Valamint ajánlatos a  vasárnapi utolsó étkezéskor vízben főtt kását enni.

Már a felkészülés ideje alatt törekedni kell a nagyobb mennyiségű tiszta víz fogyasztására. A felkészülés közben már célszerű elkezdeni a kovaföld fogyasztását.

Ez alatt a böjt alatt is fontos, hogy Mindenki csak saját felelősségére és saját elhatározásából böjtöljön.  Akinek gond van az egészségével az csak orvosi engedéllyel és felügyelettel böjtöljön!

Üdvözlök minden régi és új böjtölőt Tavaszi nagyböjtünk alatt!